Čehu literatūra
- Detaļas
- Publicēts 02 Novembris 2024
- Autors Redaktors
Senākie čehu rakstu pieminekļi bija reliģiski teksti senslāvu valodā, kas radās IX un X gs. mijā sakarā ar Kirila un Metodija un viņu skolnieku darbību.
XI gs. beigās katoļu baznīcas ietekmē rakstītā literatūra tika sacerēta latīņu valodā.
XIII gs. beigās čehijā radās laicīgā literatūra čehu valodā.
Ievērojamākais darbs bija XIV gs. sākumā dzejā sarakstītā "Dalimila hronika."
Pirmais zināmais čehu rakstnieks bija satīriķis S.Fļaška XIV gs. 2.pusē.
Čehi bija pirmā slāvu tauta, kas 1468.gadā sāka iespiest grāmatas - sākumā galvenokārt zinātniskos darbus, no XVI gs. arī hronikas.
XVII gs. pēc reformas kustības apspiešanas Čehijā un Slovākijā nostiprinājās feodāli katoliskā reakcija un rakstītajā literatūrā par noteicošo kļuva latīņu valoda. Čehu grāmatas iznīcināja, daudzi anonīmi autori tās pārrakstīja rokrakstos.
Sevišķu nozīmi ieguva tautas mutvārdu daiļrade.
XVIII gs. beigās un XIX gs. 1.pusē sākos atmodas kustība, cīņa par čehu valodas, nacionālās kultūras, valodas un literatūras patstāvību. Čehu literatūra attīstījās balstoties uz folkloras tradīciju - F.L.Čelakovska un K.Māhas dzeja, J.K.Tika dramaturģija.
XIX gs. vidū čehu literatūrā aizsākās reālisms - K.Havlīčeka-Borovska antiklerikālā satīra, J.Friča patriotiskā dzeja, pilsētas tematika J.Nerudas daiļradē, B.Ņemcovas un V.Hāleka stāsti un dzejoļi par čehu zemnieku dzīvi.
90.gados nostiprinājās kritizētājs reālisms - A.Jirāseka un A.Stašeka vēsturiskie un sociālie romāni, S.Čeha un J.Vrhlicka sabiedriskā dzeja.
XIX un XX gs. mijā vērojama literāro tendenču daudzveidība. Modernisms izpaudās čehu dzejnieces O.Bržezinas, J.S.Mahara, A.Sovas daiļradē. Čehu proletariāta liriku aizsāka P.Bezručs. Naturālisma aizsācējs čehu literatūrā bija K.M.Čapeks-Hods, kas naturālistiskas ievirzes stāstos un romānos kritizēja sabiedrību, satīriskos pamfletos un feļetonos - J.Hašeks.
Prozā XX gs. ievērojami bija J.Hašeka romāni par Šveiku. satīra un sociālā utopija apvienotas K.Čapeka romānos un lugās.
30.gados starptautisku ievērību guva K.Čapeka antinacistiskie darbi.
Čehu literatūra latviski. Latvijā čehu rakstnieku pirmie tulkojumi publicēti XIX gs. 90.gados periodikā - J.Vrhlicka dzejoļi, S.Čeha, J.Nerudas stāsti. Pirmslara Latvijas laikā izdoti galvenokārt K.Čapeka un J.Hašeka proza. Iznākušas arī čehu dzejas un prozas antoloģijas - "Čehu lirika" (1932.g.), "Čehu rakstnieku sejas" (1934.g.). Padomju okupācijas laikā tulkotas galvenokārt XX gs. rakstnieku K.Čapeka, J.Hašeka, J.Fučika, M.Majerovas, M.Pujmanovas, T.Svatopluka, V.Vančuras, Jana Drda, N.Frīda, R.Jašīka, J.Kozāka, Z.Pluharža, V.Šikulas, J.Tomaņa u.c. darbi. Izdoti K.čapeka prozas u dramatisko darbu izlase, KJ.Bībla, V.Mihālika, V.Nezvala, L.Novomeska dzejoļu izlases.
Latviešu teātrī iestudēti K.Čapeka, Jana Drda, J.Hašeka, J.Bukovčana, O.Zahradnika lugas.
Saites.
Čehi.