Totoras meldri
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 15 Decembris 2024 06:56
- Autors Redaktors
Stiebraugs, kas aug Titikakas ezerā un Lieldienu salā, vietējie to izmanto laivu darināšanai.
Aug lielās sekla ūdens platībās, kur dziļums nepārsniedz 5 m.
Izmantošana pārtikā. Tad izrauj ar visām saknēm. Ēd stiebra apakšējo daļu. Maigie, apmēram 50 cm garie dzinumi salu iedzīvotājiem aizstāj salātus. Vienlaikus ir arī ārstniecības līdzeklis, jo vietējie uskata, ka totora tīrot nieres.
Meldru laivas. Aimari un uri joprojām, tāpat kā pirms gadsimtiem, pa Titikakas ezeru pārvietojas niedru laivās. No sausiem nogrieztiem meldriem būvē laivas - tās sauc par totorām vai sampām. No meldriem veido arī buras. Vietējam meistaram 3 m garas laivas izgatavošana prasa mazāk par nedēļu, turklāt panāk, ka tā ir absolūti ūdens necaurlaidīga. Tādas sampas kalpo gadu vai pat ilgāk.
Interesanti, ka laivas esot dikti līdzīgas seno ēģiptiešu papirusa kuģiem - ne velti T.Heijerdāla laivu Ra II būvēja tieši Titikakas ezera aimaru indiāņi, pēc tam, kad Ra I, īsi pirms mērķa sasniegšanas, bija nogrimis Atlantijas okeānā.
Meldru mājokļi. No totorām būvē arī mājokļus.
Peldošās salas. No totorām būvētas arī urusu peldošas salas Titikakas ezerā - tādas ezerā ir ap 35. Ik pēc 2-3 mēnešiem tās "uzaudzē" ar svaigi sagrieztiem totoras meldriem no augšpuses, jo apakšpuse ir notrūdējusi. Lielākās salas "audzē" ar visas kopienas spēkiem.
Lauksaimniecība. Atkarībā no satrūdēšanas pakāpes totoras niedres nogrimst ezera dibenā. Daudzās vietās starp ezera dibenu un salas "dibenu" no satrūdējušām niedrēm izveidojas "fundaments," un tad uz melnā irdenā kūdras slāņa izveido dobītes un tajās audzē kultūraugus - saknes, kartupeļus, sēj pat labību.
Totoras meldri kā saita starp Dienvidameriku un Polinēziju. Interesanti, ka totoras meldri auga arī Lieldienu salas vulkānu krātezeros, piemēram, Ranoraraka vulkāna krāterezerā. Rapanujieši arī no šiem meldriem gatavo laivas, tāpat kā viņu laikiņi Dienvidamerikā ap itikakas ezeru. Difuzionisti (T.Heijerdāls) šo faktu izmanto, lai pamatotu kultūras sakaru esamību pāri Klusajam okeānam. Vai varētu būt, ka totori meldri ir atvesti no Dienvidamerikas?
Saites.
Urusi.
Titikakas ezers.
Lieldienu sala.
Teobromīns
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 04 Decembris 2024 22:04
- Autors Redaktors
E.H.Fišers 1897.gadā sintezējis teobromīnu.
Toksikoloģija, toksikologi
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 09 Oktobris 2024 14:53
- Autors Redaktors
Toksikoloģija.
T-leikocīti
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 26 Oktobris 2024 08:50
- Autors Redaktors
T leikocītu aktivizācijai vajadzīgs gamma interferons.
Saites.
Leikocīti.
Tekstoloģija
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 06 Oktobris 2024 09:32
- Autors Redaktors
XIX gs. beigās - XX gs. sākumā, filoloģijai sadaloties patstāvīgās zinātņu nozarēs, tās metodes joprojām izmantoja humanitārās zinātnes, kas saistītas ar tekstu. Uz teksta kritikas pamata izveidojās tekstoloģija.
Saites.
Filoloģija un filologi.