Lielmorāvijas valsts (IX-X gs.)
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 14 Decembris 2024 21:25
- Autors Redaktors
IX-X gs. Čehijas teritorija ietilpa Lielmorāvijas valstī, kur sāka veidoties feodālās attiecības. IX gs. Čehijas teritorijā izplatījās kristietība - sākumā pareizticība, vēlāk katolicisms. Ap 863.gadu no Bizantijas uz Lielmorāviju tika nosūtīti brāļi Kirils un Metodijs - slāvu rakstības pamatlicēji.
Lesings, G.E.
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 10 Decembris 2024 10:58
- Autors Redaktors
K.Fišera pētījums literatūras vēsturē par G.E.Lesingu.
Lukulla
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 07 Novembris 2024 10:46
- Autors Redaktors
Romiešu karavadonis.
Lukulla un NLO. Plūtarhs savā grieķu vēsturē (varbūt "Hellāda no Perikla līdz Aleksandram"?) apraksta gadījumu, kad 73.g.pmē. netālu no Dardaneļu jūras šauruma, kur kaujai gatavojušies romieša Lukullas un Bosporas ķēniņa Mitridāta IV armijas: "...Kā piepeši pilnīgi negaidīti debess atvērās un tapa redzams liels ugunīgs ķermenis, līdzīgs mucai, kas treaucās lejup starp abām armijām. Šīs parādības sabiedēti, pretinieki izšķīrās bez kaujas."
LETS sistēmas
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 18 Novembris 2024 16:08
- Autors Redaktors
LETS - saīsinājums no angļu Local Exchange and Trading Systems – Vietējās apmaiņas un tirdzniecības sistēmas.
Vietējās apmaiņas un tirdzniecības sistēma.
Tomēr ir iespējama arī tāda norēķinu sistēma, kas dod pieeju daudzām precēm un pakalpojumiem vai tūlītēju bezprocentu kredītu. Sistēma, kura veicina savstarpēji atbalstošas un sadarbojošās, nevis sašķeltas un konkurējošas sabiedrības rašanos, tā samazinot noziedzību, garīgās slimības; kura ir pieejama tiem, kam trūkst naudas: bezdarbniekiem, pensionāriem, studentiem, daudzbērnu ģimenēm; kas veicina kvalitatīvāku produktu lietošanu; samazina resursu patēriņu un atkritumu daudzumu; rada plaukstošu un daudzpusīgu vietējo ekonomiku, ir maz atkarīga no ārējām investīcijām.
Mūsdienās darbojas dažādas vietējās naudas sistēmas. LETS, kas pamatā lielākajai daļai no tām, izveidoja kanādietis Maikls Lintons. Viņš dzīvoja pilsētā ar augstu bezdarba līmeni.
M.Lintona LETS ir piecas pamatpazīmes. Šīs sistēmas nav domātas peļņas iegūšanai, neviens netiek spiests tirgoties, visiem dalībniekiem ir pieejama informācija par debetu un kredītu stāvokli, LETS vienība ir vienlīdzīga nacionālajai valūtai, netiek maksāti procenti.
Kam ir jābūt, lai sāktu LETS? Dažiem ieinteresētiem cilvēkiem, vienam no viņiem arī nedaudz brīva laika. Noderīgs būtu arī dators, taču tas nav obligāts priekšnoteikums. Nauda rodas tikai tad, kad tiek pārdots darbs. Atšķirībā no bartera divu cilvēku starpā (puisis cērt kokli, meita viņam par to ada džemperi), ir jāatrod tikai kāds, kas vēlas to, ko tu vari piedāvāt. Tātad puisis pagatavo meitai kokli. Viņi vienojas par cenu, teiksim, 30 zīlēm. Puisim tagad pieder 30 zīles, meitai šī pati summa ir debetā. Sistēmā ir parādījusies pirmā nauda. Meita var turpināt tērēt, bet var arī uzcept kādam kūku, pieskatīt bērnus, nomazgāt logus vai darīt jelko citu, ko viņa prot un kas kādam ir vajadzīgs, tā mīnusus savā rēķinā pārvēršot plusos.
LETS dalībnieki veido asociāciju, rada norēķinu vienību un piedāvā viens otram preces un pakalpojumus, kuru cena tiek aprēķināta un maksāta šajās vienībās. Piedāvājumu un pieprasījumu publicē katalogā. Sākumā tā var būt arī tikai viena lapa. Svarīgi ir, lai katram būtu šis saraksts. Dalībnieki paši vienojas par cenu, un katrs pats izlemj, ar ko un cik daudz tirgoties. Apvienība pieraksta veiktos darījumus. Šim nolūkam tiek izrakstīti īpaši čeki, ko nogādā kasierim, kas savukārt regulāri izsūta biedriem pārskatu par visu dalībnieku finansiālo (LETS vienībās) stāvokli. Visi darījumi tiek veikti ar čeku palīdzību, bez naudas apgrozījuma. Netiek maksāti procenti. Galvenās LETS atšķirības no tradicionālās tirdzniecības ir tās, ka, lai iesaistītos ekonomiskajā dzīvē, nav jābūt sākumkapitālam, tātad neviens darbaspējīgs cilvēks netiek atstumts. Tā kā LETS naudu var tērēt tikai savām vajadzībām (dažviet to iespējams ziedot labdarības organizācijām u.tml.) un ar to nevar veikt finansu spekulācijas, nenotiek izteikta sabiedrības noslāņošanās bagātajos un nabagajos. LETS stiprina kopienas. Tā ir vietējā nauda vietējam patēriņam.
Turklāt cilvēki, kas iesaistījušies LETS grupā, iegūst pieeju līdzšinējām luksusprecēm. Ja latus ir bijis žēl tērēt masāžai, franču valodas stundām vai gleznai, to bieži var atļauties, maksājot LETS naudā.
Pieci svarīgi padomi, lai sistēma būtu veiksmīga:
• Palieciet lokāli. Ja biedri ģeogrāfiski atrodas tuvu, tirdzniecība norit aktīvāk un vieglāk novērst ļaunprātīgu rīcību.
• Vajadzīga pamatgrupa. Lai organizētu LETS, nepieciešamas dažādas prasmes. Nebūtu vēlams visu uzņemties vienam cilvēkam.
• Precīzi iegrāmatojiet notikušos darījumus, rūpējieties, lai katalogs, ziņu lapa un rēķini tiktu publicēti regulāri.
• Rūpējieties, lai cilvēki satiktos un nodibinātu draudzīgas attiecības. Vēlams regulāri organizēt sabiedriskus un tirdzniecības pasākumus.
• Piesaistiet cilvēkus ar dažādām prasmēm un interesēm.
Lintona izstrādātā sistēma izrādījās veiksmīga, un kopš 1983.gada dažādās pasaules malās cilvēki ir radījuši līdzīgas grupas, kas lieto vārdu LETS. Ne visās no tām vietējā nauda tiek piesaistīta nacionālajai valūtai, daļā sistēmu norēķinu vienību pamatā ir stunda darba. Pārējie noteikumi saglabājas. 1999.gada sākumā pasaulē (Argentīnā, ASV, Austrālijā, Austrijā, Bulgārijā, Čehijā, Dānijā, Ekvadorā, Francijā, Indonēzijā, Japānā, Jaunzēlandē, Kanādā, Meksikā, Nīderlandē, Peru, Senegālā, Somijā, Šveicē, Vācijā, Venecuēlā, Zviedrijā un citur) bija zināmas vairāk kā 2000 vietējās naudas sistēmas. Vairākās no minētajām valstīm LETS veidošanos aktīvi atbalsta arī valdības un pašvaldības.
Leons VIII (964.-965.g.)
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 19 Oktobris 2024 11:43
- Autors Redaktors
132.Romas pāvests no 964. līdz 965.gadam.
Dzīvesgājums. Iepriekšējo pāvestu Jāni XII gāza no troņa Sv.Romas impērijas dibinātājs Vācijas karalis Otons I, un 964.gadā tronī kāpa viņa ieliktenis Leons VIII. Tieši Leons VIII sāka atjaunot pāvesta institūcijas autoritāti.