Boloņas valdnieki
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 21 Jūlijs 2025 15:04
- Autors Redaktors
Sante I Bentivoljo ( 1426. - 1463.g. ) - neskaidras izcelsmes Boloņas valdnieks, kuru pieņemts uzskatīt par Erkoles Bentivoljo, Annibales I brālēna, ārlaulības dēlu.
Bentivoljo, Džovanni (1443.-1508.g.). Boloņas valdnieks bez formāla titula, valdīja kā tirāns.
Bengāļu literatūra
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 30 maijs 2025 23:07
- Autors Redaktors
Čotopadajs Šorotčondra sarakstījis pirmo politisko romānu bengāļu literatūrā - "Dodiet ceļu!" (1926.g.).
Saites.
Bengāļi.
Banderole, raķete
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 15 maijs 2025 08:40
- Autors Redaktors
Krieviski - «Бандероль».
Krievu kaujas raķete, ko izstrādājis uzņēmums "Kronštate."
Raksturojums. Krievu armija, droši vien, pirmo reizi šo raķeti sāka izmantot 2005.gada pavasarī krievu-ukraiņu kara laikā - 3.maija rītā "sūtījums" atlidoja līdz Vozņesenskai (izlidojis no Melnās jūras akvatorijas). Ukraiņu redzamā fotogrāfijā redzama raķete ar degvielas bākas bojājumu, tātad, iespējams, ukraiņiem to bija izdevies notriekt.
Tad raķetes shematisku attēlu un tās komponentu aprakstu publicējusi Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde, pie viena to saucot par "spārnoto raķeti S8000."
Pēc ārējā izskata raķete atgādina ukraiņu dronus "Peklo," "Paļaņica," "Bars" un "Ruta." Raķete ir lidmašīnas tipa triecienierocis, kas izmēros un kaujas daļas jaudā ir mazāks par "klasiskajām" raķetēm, kurām ir reaktīvais dzinējs. Būtībā ierocis ir raķetes un pašnāvnieka drona hibrīds. Tā palaižama gan no zemes iekārtām, gan no lidmašīnām. Sākumā krievi spējuši raķeti palaist no drona "Orion" (jebšu tas pats "Inohoģec"), bet vēlāk plāno palaist tos no helikopteriem Ми-28Н. Palaišana no Oriona varētu būt taktiski nozīmīga, jo tie lido lielā augstumā un ir grūti notriecami.
Protams, raķetes būvē krievi izmantojuši neskaitāmus ārzemēs ražotus elementus. Piemēram, akumulatora baterija ražota Japānā, turboreaktīvais dzinējs - Ķīnā, servēšanas pievads - Korejā, sprieguma regulators un ģenerators - ASV, mikrokontrolieri - Šveicē. Tāpat raķetei ir Krievijā ražots režģis "Komēta" ar 8 antenām, kas ļauj tai neitralizēt pretinieka REA ierīču darbību, kas slāpē navigācijas signālus no pavadoņiem. Domājams, ka raķetei ir inerciālā navigācijas sistēma un telemetrisko parametru mērīšanas līdzeklis.
- maksimālais ātrums 620-650 km/st.;
- kreisējošais ātrums 520-560 km/st.;
- lidojuma tālums 500 km;
- garums ap 5 m;
- spārnu plētums ap 2,2 m;
- korpusa diametrs 30 cm;
- degvielas masa 50-65 km.
"Banderolei" ir kaujas daļa ОФБЧ-150, kas ir fugasa-šķembu tipa, svarā 114,3 kg, astes stabilizatori, kā arī mazi spārniņi, kas atvāžas lidojumā pēc atdalīšanās no nesēja un ļauj raķetei pārvarēt lielus attālumus. Pēc saviem parametriem tā arī līdzinās planējošai aviācijas bumbai, kādas masīvi pielieto krievu armija, tomēr "Banderolei" ir lielāks lidošanas attālums un efektīvāka navigācija.
Saites.
Kaujas raķetes.
Boksgrūvas senvieta
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 20 maijs 2025 18:36
- Autors Redaktors
Kā netieša, bet būtiska liecība, ka Heidelbergas cilvēks tomēr ir izgatavojis un izmantojis šķēpus, jāatzīmē arī atradums ar 500 000 gadu senatni datētā Boksgrūvas senvietā Rietumsaseksā – savvaļas zirga pleca kauls ar pusapaļu caurumu, kas pēc speciālistu domām visticamāk varētu būt radies no metamā ieroča trieciena.
Saites.
Saseksas grāfiste.
Bose, Haralds Juliuss
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 16 Aprīlis 2025 11:43
- Autors Redaktors
Rīgas biržas ēku uzcēla pēc Pēterpils Mākslas akadēmijas profesora arhitekta Haralda Juliusa Boses projekta Rīgas Biržas komitejai. Būves pamatakmeni ielika 1852.gada 3.jūnijā, bet nams bija gatavs 1855.gada oktobrī. Tā celtniecība izmaksāja 105 801 rubli.