Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Gaismas difrakcija

1665.gadā publicēts F.Grimaldi (Itālija) darbs "Fizikāli matemātisks traktāts par gaismu, krāsām un varavīksni," kurā aprakstīta gaismas difrakcija.

Grimaldi, F. (~1665.g.)

1665.gadā publicēts F.Grimaldi (Itālija) darbs "Fizikāli matemātisks traktāts par gaismu, krāsām un varavīksni," kurā aprakstīta gaismas difrakcija.

Gaismas spiediens

Gaismas spiediena principu, ko, novērojot kā komētu astes pagriežas prom no Saules, XVII gs. pirmais atklāja un aprakstīja Johans Keplers.

Gaismas spiediens jau tiek izmantots kosmiskajās tehnoloģijās - gan kā dzinējspēks Saules burās, gan satelītu pozīcijas regulēšanai.

Saites.
Gaisma.

Gausa stars

Atšķirībā no Saules burām, skotu-čehu "traktora starā" tiek izmantots negatīvais gaismas spiediens, ko ieguva, laboratoriski apvienojot noteiktas gaismas īpašības ar ierīces konstruktīvajām detaļām un pievilkšanai paredzēto objektu izmēru un materiālu. Zinātnieki ar VERDI V5 lāzeru ģenerēja Gausa staru, ko virzīja cauri lēcām un tvertnei ar šķidrumu, kurā atrodas dielektriskas bumbiņas. Tvertnes virsējā plāksne ir caurspīdīgs stikls, bet apakšējā - daļēji atstarojošs spogulis. Atstarotie stari, sastopoties ar ienākošajiem, veido stāvvilni, kas tā iedarbības zonā esošās bumbiņas grūž atpakaļ.

Gaigala

Bucephala clangula L.
Angliski - Common goldeneye.

Lidojumā spārni rada svipjošu skaņu. Barojas nirstot ar jūras bezmugurkaulniekiem. Ligzdo koku dobumos, arī Latvijā.

Kolkasragā. Biežāk vērojama ceļošanas laikā, bet atsevišķi īpatņi redzami cauru gadu.